Дейността на лечебното заведение, свързана с изясняването и уточняването на здравословното състояние на лицата и с подготовката им за освидетелстване и преосвидетелстване от ТЕЛК или Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК) се осигурява от НЗОК, съгласно чл.21, ал.2 от Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза на работоспособността и на регионалните картотеки на медицинските експертизи и НРД.
В случай, че за нуждите на медицинската експертиза на работоспособността, в частта подготовка за преосвидетелстване от ТЕЛК (НЕЛК) са необходими:
1. прегледи и консултации със съответен специалист – ОПЛ(общопрактикуващият/личният лекар) или лекарят специалист или ЛКК издават на здравноосигуреното лице(ЗЗОЛ) «Талон за медицинска експертиза» бл. МЗ-НЗОК №6);
2. специализирани медико-диагностични изследвания (СМДИ) – ОПЛ или лекарят специалист или ЛКК издава на ЗЗОЛ "Направление за медико-диагностична дейност (бл.МЗ-НЗОК №4);
3. високоспециализирани медико-диагностични изследвания (ВСМДИ) – специалистът или ЛКК издава на ЗЗОЛ "Направление за медико-диагностични изследвания (бл.МЗ-НЗОК №4);
4. високоспециализирани медицински дейности (ВСМД) - лекарят специалист или ЛКК издава «Медицинско направление за ВСМД» (бл.МЗ-НЗОК №3а).
По писмено назначение на ТЕЛК или НЕЛК, личният лекар издава на здравноосигурените лица съответните направления за извършване на поисканите допълнителни високоспециализирани и скъпоструващи медико-диагностични изследвания, свързани с процеса на медицинската експертиза.
Преосвидетелстване ТЕЛК и право на пенсия
Ако след преосвидетелстването лицето представи ЕР, с което ТЕЛК не му определя процент намалена работоспособност и го приеме за трудоспособно, следва да се постанови разпореждане, в което с пункт първи да се прекрати личната пенсия за ИОЗ, спазвайки разпоредбата на чл. 30 от НПОС. С пункт втори следва да се продължи изплащането на наследствената пенсия, като в мотив на разпореждането се посочи, че е сменено основанието за получаването й – навършване на изискващата се възраст 5 години по-рано от възрастта по чл. 68, ал. 1 и 2 от КСО.
Не е необходимо да се подава ново заявление, тъй като се касае за получаване на един и същ вид пенсия.
Ако се приеме хипотезата, че лицето навършва необходимата възраст за отпускане на наследствена пенсия – 5 години по-рано от възрастта по чл. 68, ал. 1 и 2 след определения в ЕР срок на инвалидността и при редовно преосвидетелстване ТЕЛК не му определи процент намалена работоспособност, следва да се постанови разпореждане за прекратяване на личната пенсия за ИОЗ и наследствената пенсия за ИОЗ, спазвайки разпоредбата на чл. 30 от НПОС. При навършване на изискващата се възраст лицето има възможност да подаде заявление за възстановяване на наследствената пенсия.
Ползване на данъчно облекчение за намалена работоспособност, съгласно приложено Решение на ТЕЛК
Съгласно чл.18,ал.1 от Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/ сумата от годишните данъчни основи за лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, се намалява със 7 920 лв., включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на валидност на решението.
Данъчно облекчение по чл. 18, ал. 1 от ЗДДФЛ може да се ползва само при условие, че основанието му за ползване е документално обосновано. За целта за съответната данъчна година, в случая – 2010 г. следва да разполагате с валидно решение издадено по реда и условията на Наредбата за медицинска експертиза на работоспособността, приета на основание чл. 101, ал. 5 от Закона за здравето.
Съгласно § 2 от ПЗР на същата наредба, постановените до 31 декември 2004 г. експертни решение на ТЕЛК / НЕЛК/, в които определеният срок на инвалидност не е изтекъл до тази дата, след 1 януари 2005 г. се считат с определен пожизнен срок на инвалидност при навършена 65 годишна възраст на лицата.
Разпоредбата на § 49 от ПЗР на ЗИД на ЗДДФЛ регламентира, че предвидените в ЗДДФЛ облекчения за трайно намалена работоспособност се ползват пожизнено, когато срокът на експертното решение на ТЕЛК/НЕЛК не е изтекъл към 31.12.2004 г. и лицето е навършило 65-годишна възраст преди тази дата или в срока на експертното решение.
Видно от приложеното експертно решение на ТЕЛК, срока на инвалидизиране е изтекъл преди тази дата и независимо, че сте навършили 65 годишна възраст, цитираните правни норми са неприложими, поради изпълнение само на едно от двете необходими условия.
За да е валидно Експертното Решение то следва да обхваща годината на ползване на данъчно облекчение в срока на действието си или да е издадено с пожизнено определена степен на неработоспособност.
Съгласно пар. 10а /Нов - ДВ, бр. 41 от 2009 г., в сила от 01.07.2009 г./ от ДР на ЗДДФЛ лицата определени с валидно решение на компетентен орган вид и степен на увреждане 50 и над 50 на сто ползват данъчното облекчение за лица с намалена работоспособност по реда на този закон. Лицата, на които до 31 декември 2009 г. пожизнено е определена степен на трайно намалена работоспособност по реда на Закона за здравето, и лицата, които са с пожизнено определена степен на трайно намалена работоспособност по силата на § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за здравето, се смятат с пожизнено определени вид и степен на увреждане.
Законът за здравето е обн. ДВ, бр. 70 от 2004 г. и влиза в сила от 01.01.2005 г. Съгласно чл. 101, ал. 4 от ЗЗ (разпоредба, която е действала до 01.07.2009 г.) степента на трайно намалена работоспособност на лица, навършили 65-годишна възраст, се определя пожизнено. Преосвидетелстване на тези лица може да се извърши по тяхно искане или по искане на контролните органи на медицинската експертиза. С § 3 от Преходните и заключителните разпоредби на закона са уредени т.н. заварени случаи. Това са случаите, при които определеният по стария закон срок на експертното решение не е изтекъл към 01.01.2005 г. - датата на влизане в сила на новия закон. За тези лица законодателят е предвидил, че при навършена 65-годишна възраст се смятат с пожизнено определена степен на трайно намалена работоспособност.
Следователно в изпълнение на цитираните правни норми от специалния и данъчния закони, на основание на цитираното и приложено към запитването експертно решение не може да ползвате облекчението, регламентирано в чл.18, ал.1 от ЗДДФЛ.
По отношение на цитирания § 20 от ПЗР на Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/ следва да имате предвид следното:
Съгласно § 20 от ПЗР на ЗМДТ лицата с увреждания, трайно намалената работоспособност, на които е установена след навършване на възрастта за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст или са навършили тази възраст в срока на решението на ТЕЛК (НЕЛК), ползват правата си по този закон пожизнено независимо от определения в експертното решение срок.
Обръщаме внимание на това, че цитираната норма е специална и касае правата на лицата с увреждания, регламентирани единствено в разпоредбите на ЗМДТ, и съответно не следва да се прилага по аналог за целите на друг данъчен закон - ЗДДФЛ.
Един от основните аргументи в подкрепа на това правило е разпоредбата на чл. 60 от Конституцията на Р България, според която данъчните облекчения и утежнения могат да се установяват само със закон. Видно е, че в § 20 от ПЗР на ЗМДТ се коментират единствено права по този закон, поради което е недопустимо действието й да се разширява спрямо права, уредени в други закони.
За да ползвате правата на Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/ като лице с намалена работоспособност при получаване на доходи, следва да притежавате валидно експертно решение, съгласно цитираните по-горе правни норми, т.е. следва да се преосвидетелствате пред компетентен орган ТЕЛК /НЕЛК/
- Данъчно облекчение по реда на чл.18 от ЗДДФЛ. Данъчно облекчение за лица с намалена работоспособност
Във връзка с данъчното облекчение за лица с намалена работоспособност в чл. 18, ал. 1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) е предвидено, че сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 за лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, се намалява със 7920 лв., включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на валидност на решението.
За работещите по трудово правоотношение месечната данъчна основа по чл. 42, ал. 2 от ЗДДФЛ за получаваните доходи от лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност се намалява с 660 лв., включително за месеца на настъпване на неработоспособността и за месеца на изтичане срока на валидност на решението./чл.18, ал.2 от ЗДДФЛ/.
Предвид цитираните разпоредби едно от условията, при наличието на които се ползва това намаление, е физическото лице да разполага с валидно, влязло в сила, решение, издадено от компетентен орган (ТЕЛК или НЕЛК), с което се определя съответния процент намалена работоспособност (с 50 и над 50 на сто).
От предоставените към запитването решения на ТЕЛК е видно, че едното решение е от 23.04.2008 г. и е за преосвидетелстване за трайно намалена работоспособност в размер на 60 %, със срок на инвалидност за 3 години до 01.04.11 г. Второто решение за преосвидетелстване е от 22.03.2010 г., със срок на инвалидност до 01.03.2013 г. и степен на намалена работоспособност 60 %.
При така изложената фактическа обстановка, представените документи и предвид цитираните разпоредби от ЗДДФЛ, считаме че имате право да ползвате предвидената в закона преференция за лице с намалена работоспособност.
Данъчното облекчение се ползва чрез работодателя от лицата наети по трудов договор и с подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ от лицата получаващи други доходи. На основание чл.49, ал.1 от ЗДДФЛ работодателят до 31 януари на следващата данъчна година изчислява годишната данъчна основа по чл.25, ал.1 и 3, намалена по реда на ал.3 с предвидените данъчни облекчения, в т.ч. и данъчните облекчения по чл.18 от с.з. Това намаление на годишната данъчна основа се извършва когато работникът или служителят предоставят на работодателя си в срок от 30 ноември до 31 декември на данъчната година копие на валидно решение на ТЕЛК – за облекчението по чл.18 от закона.
В случай, че доходите Ви са от извънтрудови правоотношения на основание чл. 23, т. 1 от ЗДДФЛ данъчното облекчение се ползва с подаване на ГДД, към която се прилага копие на валидно решение на ТЕЛК.